• Telefon505-456-325
  • E-mailkontakt@tarifasurf.pl

Jak dobrać idealne kinkiety do swojego wnętrza?

Pod nazwą kinkietów kryją się specjalne oprawy montowane na ścianach. Wielką ich zaletą jest to, że nie dają one agresywnego czy oślepiającego światła.

Kinkiety jako dodatkowe oświetlenie Jeśli w danym pomieszczeniu potrzebnych jest kilka źródeł światła, to kinkiety pełnią zwykle rolę oświetlenia dodatkowego. Inną ich cechą jest także to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca – czyni to z nich fantastyczną propozycję w każdym miejscu, w którym nie dysponujemy zbyt dużą wolną przestrzenią. Powszechnie stosuje się je również w ciągach komunikacyjnych takich jak przedpokoje, gdzie nie jest potrzebne zbyt intensywne światło; w takich miejscach mogą służyć jako jedyne oświetlenie. Kinkiety mogą być także oświetleniem kierunkowym, jeśli tylko zamontujemy w nich odpowiednie żarówki LED. W takim wypadu można je na przykład powiesić nad łóżkiem albo zastosować jako lampki nad lustrem w łazience. Oprawy kinkietowe w wielu pomieszczeniach to przede wszystkim bardzo ważna ozdoba. Można z nich korzystać do podświetlania obrazów albo też jakichkolwiek innych, ważnych dla nas elementów danego pomieszczenia. Dzięki nim będziemy w stanie w ciekawy sposób uwydatnić najatrakcyjniejsze naszym zdaniem punktu we wnętrzu, które zasługują na uwagę.

Oprawy kinkietów Na rynku spotkamy obecnie oprawy kinkietowe przeźroczyste jak i nieprzeźroczyste. Światło może być przy nich skierowane w górę, czyli na ścianę powyżej oprawy, jak i w dół – na ścianę poniżej oprawy oraz posadzkę. W przypadku otwartego klosza oprawy kinkietu możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt, bowiem światło będzie odbijało się od sufitu lub posadzki. Jeśli jednak zależy nam na bardziej dyskretnym oświetleniu, to lepszym rozwiązaniem będzie dla nas zamknięty klosz. Równie dobrą propozycją będzie wówczas oprawa nieprzeźroczysta, która zaoferuje nam znacznie mniej "agresywne" światło. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć bardzo relaksujące wnętrze, w którym w spokoju będzie można odpoczywać. W każdym przypadku warto podłączyć takie oprawy do ściemniacza, bez względu na poziom ich przejrzystości. Na rynku spotkamy się obecnie z ogromnym wyborem opraw kinkietowych, które przybierają naprawdę najróżniejsze kształty. Mogą one stanowić ciekawe uzupełnienie lamp wiszących. Warto w takim razie decydować się na modele pochodzące z jednej linii stylistycznej, bowiem dzięki temu uzyskamy spójną i jednolitą aranżację danego wnętrza. Ciekawą propozycją są kinkiety z ramionami, które odtwarzają układ ramion w żyrandolu. Wzornictwo kinkietów mimo wszystko w największym stopniu inspirowane jest tymi tradycyjnymi formami. Sporą popularnością cieszą się na przykład kinkiety posiadające jedno lub dwa ramiona, które wygięte są w łuk. Na rynku spotkamy się jednak z kinkietami wykonywanymi w najróżniejszych stylach i przy użyciu bardzo zróżnicowanych materiałów. Sprawia to, że dosłownie zawsze będziemy w stanie znaleźć wśród nich coś odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom.

Roman Omar

Dekorator wnętrz, projektant lamp