• Telefon505-456-325
  • E-mailkontakt@tarifasurf.pl

Idealne oświetlenie do małego salonu

Gdy mamy do czynienia z oświetleniem w salonie nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych elementów charakterystycznych dla jego wystroju.

Jak oświetlić mały salon? I choć podczas jego wyboru przywiązujemy dużą wagę do funkcji dekoracyjnej, wcale nie mniejsze znaczenie ma pełniona przez nie funkcja praktyczna. Okazuje się przy tym, że wykorzystanie plastycznych właściwości światła może wpłynąć na zmianę proporcji salonu, choć sam wybór odpowiednich lam jest bez wątpienia prostszy wtedy, gdy stosujemy się do kilku zaleceń. Na pierwszy plan wysuwa się wiedza na temat tego, że jeśli punkty świetlne są rozmieszczone we właściwy sposób, możemy liczyć na optyczne powiększenie małego salonu, a także na podkreślenie wybranych miejsc i ukrycie niechcianych wad. Mały salon można powiększyć między innymi wówczas, gdy światło zostanie skierowane czy to na sufit, czy to na elementy dekoracyjne.

Dobrym pomysłem są też oprawy sufitowe o mocnym świetle i to zarówno wbudowane, jak i zawieszane, salon wydaje się bowiem wyższy przy ich zastosowaniu. Optyczne wydłużenie salonu jest możliwe również wówczas, gdy w odpowiedni sposób oświetlane są pionowe podziały ścian czy to w postaci kolumn, czy to filarów. Intensywne światło powinno być w takim przypadku kierowane na dłuższe ściany salony, a efekt ten jest wyjątkowo łatwy do uzyskania przy zastosowaniu kinkietów i reflektorów. Gdy salon sprawia wrażenie dość wąskiego, można pomyśleć również o umiejscowieniu źródła światła w ukrytych wnękach, a także o podświetleniu półek i obrazów. Lampy wykonane z przezroczystego szkła również wchodzą w grę, choć warto zwracać uwagę na to, czy nie potęgują one wrażenia ciężkości, które w przypadku małych salonów nie jest pożądane. To, jak odbieram przestrzeń salonu, jest też w dużej mierze uzależnione od tego, jakie barwy dominują w jego wnętrzu. Tu warto kierować się zasadą, zgodnie z którą jasne barwy przyczyniają się do jego optycznego pomieszczenia. Nie do przecenienia są też odbijające światło gładkie i lśniące faktury. Salom utrzymany w pogodnych barwach ma i ten plus, że nie wymaga intensywnego oświetlenia.

Sławomir Dobrowolski

Szef biura projektowego. Warszawa